پایا رسا الکترونیک

ویدئومپینگ چیست ؟

ویدئو مپینگ چیست ؟

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی اولین بار در سال ۲۰۰۸ معرفی شد .امروزه بزرگ ترین و معتبرترین شرکت های تجاری دنیا برای تبلیغات محیطی و رونمایی از محصولات خود از ویدئومپینگ استفاده می کنند .

برای ساخت و اجرای ویدئو مپینگ سه بعدی  ابتدا مکان و سطح مورد نظر از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی می گردد و در گام بعدی نسبت به اندازه سطح اجرا، فیلم ۳ بعدی تولید می شود به بیان دیگر طرح سه بعدی بر روی چارچوب انتخاب شده ماسک و تصویر می گردد.

بنابراین در مپینگ ۳ بعدی، مختصات نقاط جهت تعریف شی بر پروجکتور مورد نیاز است.ویدئومپینگ ازدو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است و همانند پروجکشن مپینگ به شما این قابلیت را می دهد  تا بدون عینک های ۳ بعدی بتوانید در تمامی سطوح تصاویر فول  HD, به صورت ۳ بعدی مشاهده نمایید. در این تکنیک چون از لحاظ صوتی و تصویری فضایی متفاوت برای مخاطب ایجاد می شود تأثیر حسی آن بیشتر است .

ویدئو مپینگ یا پروجکشن مپینگ به تصویرسازی و نمایش فیلم  و انیمیشن به صورت ۳ بعدی بر روی تمامی سطوح می گویند. این دستگاه به شما این قابلیت را خواهد داد تا بدون عینک های ۳ بعدی بتوانید در تمامی سطوح تصویر فول  HD, به صورت ۳ بعدی مشاهده نمایید.

ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی است که به واسطه آن می توان احجام و سطوح نا متعارف را به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد و با ارائه تصاویر و طرحهای سه بعدی بر روی سطوح هماهنگ با موسیقی مناسب تصاویر نمایشی متفاوتی عرضه کرد .
این سطوح می توانند سطوح پیچیده ی صنعتی ، دکورهای نمایشی و یا نمای ساختمانها باشند. در این تکنیک تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد و نرم افزار با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید .

این تکنیک توسط هنرمندان جهت ایجاد عمق و توهمات نوری/حرکتی جهت جذب مخاطب ویا معرفی برند خاص و یا محصولات آن استفاده می شود.ویژگی این تکنیک این است که به طور خاص برای یک سطح ساختمانی مشخص طراحی و برنامه ریزی می شود و تصاویر سه بعدی با طرح داستانی مشخصی ساخته می شوند و هماهنگ با نور و صدا و موسیقی در مدت زمانی کوتاه و مختصر به تولید یک اثر هنری منجر می گردد .

ویدئو مپینگ چیست؟

تأثیر حسی آن نیز بدین جهت بیشتر است که با این تکنیک از نظر صوتی و تصویری فضایی متفاوت برای مخاطب ایجاد می شود و از همین رو در نمونه های خارجی آن که تاکنون در آلمان و انگلستان اجرا شده است بیشتر تاکید بر موسیقی است و تجربه این تکنیک برای موضوعات ارزشی همچون انقلاب اسلامی و شهدای ترور اهمیت دارد و می تواند آغازی برای کارهای جدی تر باشد .

اگر بخواهیم به بیان ساده تر به سؤال ویدئو مپینگ چیست ؟ پاسخ دهیم باید بگوییم ویدئو مپینگ به نمایش تصاویر بر روی احجام غیر مسطح و رنگی می گویند . در واقع در ویدئو مپینگ به جای این که تصویر بر روی یک سطح صاف نمایش داده شود بر روی اشیاء و احجام نمایش داده می شود .از ویدئو مپینگ با نام های مختلفی مانند ویدیو مپینگ و … یاد می شود اما نام علمی و آکادمیک آن واقعیت افزوده مکانی است .

شرکت پایارسا الکترونیک مجری اجرای ویدئو مپینگ در سراسر کشور از جمله : ویدئومپینگ قزوین ،اصفهان،تهران، کرج ،شیراز ،همدان ، تبریز و شهرداری مشهد می باشد .

کاربرد ویدئومپینگ

 ویدئو مپینگ قابل استفاده در کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستورانها، مزون ها،بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها، نمایشگاه ها، نمای ساختمان ها، فضای داخلی ساختمان و غیره …. می باشد.. امروزه دربین روش های مختلفی که برای نورپردازی شهری وجود دارد ویدئومپینگ (نورپردازی سه بعدی) جدید ترین نوع نورپردازی می باشد که بیشتر در برنامه های مراسمی و اعیاد ها به صورت موقت استفاده می شود .

با استفاده از نورپردازی سه بعدی می توانید برای هر فضایی حجم دلخواه ایجاد کنید  . با استفاده از این ابزار می توانید بناهای تاریخی و آثار معماری را به کانون توجه تبدیل کنید و با آن مفهوم خاصی را به بیننده القا کنید .هم چنین در این سیستم می توان از مزایای تبلیغات بر روی نمای ساختمان بهره برداری کرد که این امر باعث درآمدزایی و برگشت سرمایه نیز خواهد شد.

روش های ویدئو مپینگ

برای ساخت و اجرای ویدئومپینگ ابتدا مکان و سطح مورد نظر از لحاظ ابعاد و ساختار شناسایی می شود سپس نسبت به اندازه سطح اجرا فیلم سه بعدی تهیه می شود به عبارتی طرح سه بعدی بر روی چارچوب انتخاب شده تصویر می گردد . در نورپردازی سه بعدی مختصات نقاط جهت تعریف شی بر پروجکتور مورد نیاز است .

اجرای ویدئو مپینگ

با این که می توان ویدئو مپینگ را از پدیده های نوظهور دانست اما تاریخچه ابداع این هنر به سال های خیلی دور برمی گردد . افتتاح خانه ارواح دیزی لند (سال ۱۹۶۹ میلادی) را می توان یکی از اولین ویدئومپینگ های ثبت شده در تاریخ دانست . در این ویدئو مپینگ ابتدا سر خوانندگان با فیلم ۱۶ میلی‌متری جداگانه فیلم‌برداری شده بود و سپس بر روی سر مجسمه‌ها پروجکت می‌شد و بازدیدکنندگان خانه ارواح تصور می‌کردند که مجسمه‌ها در حال آواز خواندن هستند.۱۱ سال بعد از آن یعنی در سال ۱۹۸۰ میلادی دومین ویدئومپینگ توسط مایکل نیامارک در تاریخ به ثبت رسید .

با گذشت زمان دیزنی لند به یکی از پیشگامان ویدئومپینگ دنیا تبدیل شد . وی توانست در سال ۱۹۹۱ میلادی برای اولین بار حق ثبت اختراع «آپارات و روش‌های پروجکشن بر روی اشیای سه‌بعدی» را از آن خود کند . جنرال الکترونیک نیز در سال ۱۹۹۴ حق ثبت اختراع «یک سیستم و روش برای افزودن تصاویر سه‌بعدی کامپیوتر بر روی شیء واقعی با همان ویژگی‌ها در فضای واقعی» را به نام خود کرد.

ویدئو مپینگ

با گذشت زمان هنرپردازی سه بعدی جدی تر شد و توجه دانشگاهیان را نیز به خود جلب کرد به گونه ای که در سال ۱۹۹۸ میلادی رمش راسکار، گِرِگ ولچ و هنری فاچز اختراع دفتر کار آینده را به ثبت رساندند .  دفتر کار آینده تصویر دو مکان متفاوت از یک اداره را بر روی دیوارهای آن‌ها پروجکت کرده و به کارکنان این احساس را می‌داد که همکاران اداره دیگر در کنار آن‌ها هستند . از سال ۲۰۰۴ به بعد پیشرفت های چشم گیری در ویدئومپینگ رخ داد و ویدئو پروژکتورهای هوشمند وارد بازار شدند . امروزه با عرضه نرم افزار های مختلف انجام ویدئومپینگ بسیار ساده تر شده است .

ویدئو مپینگ Video Mapping  قابل استفاده در کنسرت ها، تالار ها، همایش ها، سمینارها، هایپر مارکت ها، رستورانها، مزون ها، بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک ها، نمایشگاه ها، نمای ساختمان، داخل فضای ساختمان و غیره…

اجرای پروژه های ویدئو مپینگ بستگی به محیط اجرا و داخلی یا خارجی بودن آن دارد . پروژه های نوپردازی سه بعدی که در محیط خارجی انجام می شوند نسبت به محیط داخلی پیچیدگی بیشتری دارند . شرایط پروژه های متفاوت است و زمان بندی وتجهیزات آن ها با هم فرق دارد .

در محیط داخلی نیازی به استفاده از تجهیزاتی مانند باکس ip65  نیست و کنترل نور محیط و تنظیم لومنس ویدئو پروژکتور نسبت به محیط خارجی آسان تر است . در مرحله تولید محتوا نیاز است حتما محتوا کیفیت بالاتر از HD داشته باشد و برای تولید باید انرژی بیشتری گذاشت .

بر خلاف محیط داخلی اجرای پروژه های ویدئو مپینگ در محیط خارجی بسیار پیچیده است و تمامی پروژه ها با یکدیگر در آن متفاوت هستند. در محیط خارجی جهت استقرار ویسدئو پروجکتور نیاز به تجهیزاتی مانند اتاقک های محافظ، باکس های امنیتی و ip65 های متمایز با هر دستگاه پروژکتور نسبت به نیاز به کار گرفته می شود.

مرحله اسکن  (کرو)  سطح اجرا که می تواند هر متریال و هر رنگی داشته باشد بسیار زمانبر و حساس بوده زیرا گاهی نیاز است از فاصله ۱۰۰ متری نمای ساختمانی را با چشم در مانیتور سرور کرو (curves) کنیم.

در بیشتر پروژه ها برای اجرا در محیط خارجی نیاز به دو یا سه یا… ویدئو پروجکتور است که این پروجکتور ها با هم سینک و تنظیمات خاصی را باید بر روی آن ها پیاده سازی کرد که نگهداری آنها در شرایط مناسب مشکل است . به طور کل اجرای مپینگ در ابعاد وسیع بسیار پیچیده تر از ابعادکوچک است.

قیمت ویدئو مپینگ

قیمت ویدئو مپینگ به پارامتر های مختلفی بستگی دارد و نمی توان برای آن مقدار ثابتی تعیین کرد . در ادامه برخی از پارامتر های تأثیر گذار در قیمت ویدئو مپینگ را نام خواهیم برد :

  • دائمی یا موقتی بودن پروژه
  • سایز سطح تحت نمایش تصویر (نسبت طول به عرض)
  • نوع و تعداد پرژوکتورها
  • جنس و رنگ سطح تابش تصویر (اگر رنگ سطح به رنگ‌های تیره ­تر متمایل شود، برای جبران باید از سیستم‌هایی با شدت روشنایی بیشتر استفاده کرد)
  • نوع گرافیک و مدت زمان محتوای بصری و سمعی
  • میزان روشنایی محیط و آلودگی‌های محیطی (ایده آل ترین حالت برای نمایش ویدئو مپینگ تاریکی مطلق محیط است )
  • میزان فاصله پروژکتورها تا سطح تحت نمایش تصویر
  • مدت زمان طراحی و اجرای پروژه(اگر پروژه در مدت زمان کمتری انجام گیرد قطعا هزینه آن نیز بالا تر خواهد بود )

قیمت ویدئومپینگ پس از انجام کارشناسی و بررسی موارد فوق اعلام خواهد شد . ویدئو مپینگ یکی از خدمات اختصاصی است که توسط شرکت دانش بنیان پایارسا بهترین مرکز نورپردازی و یدئومپینگ اصفهان انجام می شود. برای مشاهده تمامی نمونه کار های ما کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

اگر به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویدئو مپینگ یا پروجکشن مپینگ هستید پی دی اف مقاله کامل انگلیسی نورپردازی سه بعدی یا ویدئومپینگ را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید .

نوشتهٔ پیشین
آموزش نورپردازی فضاهای بیرونی
نوشتهٔ بعدی
نهمین نمایشگاه مبلمان شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید