پایا رسا الکترونیک

تأثیر نور بر روان و سلامت انسان

تأثیر نور بر روان و سلامت انسان

نور یکی از نیاز های مبرم انسان برای داشتن شرایط لازم زندگی و ادامه حیات است . نور علاوه بر تأمین نیاز های مادی تأثیر مستقیمی نیز بر شرایط روحی -روانی افراد دارد . نور درمانی می تواند تأثیر زیادی در درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی داشته باشد .

همان اندازه که نور خورشید بر پوست افراد تأثیر دارد نور نیز بر سلامتی و خلق و خوی افراد اثر می گذارد . نور اثر مستقیمی بر فعالیت اعضای درونی مغز دارد .اشتیاق و علاقه به روشنایی یا ترس از تاریکی تنها مسأله روان شناختی یا اجتماعی نیست بلکه تأثیر نور در کلیه موارد زیر نیز ثابت شده است .

  • حفظ سلامت جسم
  • درمان بسیاری از بیماری ها
  • ارتقای کیفی اخلاق

به طور مثال طبق آزمایشات انجام شده نور شدید آبی می تواند DNA را در سلول زنده تغییر دهد هم چنین تغییرات دیگری در ویتامین ها ، اسیدهای آمینه ، پروتئین ها ایجاد کند . بدن به طور طبیعی ماده ای به نام بیلی روبین می سازد که همین ماده نور را جذب می کند و بدن با آن وارد واکنش فتوشیمیایی می شود .

استفاده از نور مناسب برای درمان افسردگی های فصل زمستان از دیگر تأثیر های نور بر سلامت انسان است . در کنار داروهای ضد افسردگی درمان با نور گزینه ای عالی برای درمان افسردگی های غیر فصلی است .

یک طراح نور پردازی در کلیه مراحل طراحی نورپردازی خود همواره به این موضوع که رفتار انسان چگونه از نور تأثیر می گیرد توجه می کنند .

در تأثیر گذاری های غیر مستقیم نور در فضاهای داخلی می توان گفت هرچه فضا روشن تر باشد محیط دلپذیرتری احساس می کنیم بنابراین علاوه بر نور طبیعی خورشید در فضا های داخلی حتما از لامپ هایی که نور گرم و سرد تولید می کنند نیز استفاده می شود .

انسان همان گونه که طالب نور است و به طرف نور می رود، به لحاظ دلایل پیچیدۀ روانشناختی و مسائل گوناگون اخلاقی، به طور اعم موجودی است که جهت حفظ و حراست حریم خصوصی خویش هرگز طالب آن نبوده که در ساعات فراغت و راحت توسط دیگران دیده شود و به همین دلیل همیشه در طراحی فضاهای داخلی آنجا که مسئلۀ نورپردازی مطرح بود، با تضادی عجیب مواجه بوده است .

به عبارتی هم پنجره های بلند و شیشه های بزرگ و پر نور می خواهد و هم بلافاصله در ذهن خود به فکر تهیه پوششی از قبیل پرده برای آن است تا روی آن را بپوشاند .  در واقع می خواهد اختیار کنترل نور و نورپردازی را خود به دست بگیرد .

با توجه به توضیحات داده شده به نظر شما آیا داشتن دانش فیزیکی نور برای نورپردازی شهری ، ساختمان و … کافی است؟ نه، حقیقتاً ! ما برای انسان ها طراحی می کنیم و پاسخ روانشناسی نیز ممکن است به طور یکسانی اهمیت داشته باشد . اینکه چطور نورپردازی بر رفتار مردمی که از فضا استفاده می کنند تأثیر می گذارد همواره  از نکات شایان توجه طراحان نور پردازی است .

تأثیر نور

تا به حال به تأثیر نور در محیط اطراف خود و تأثیر آن بر رفتار در محل زندگی و کارتان توجه کرده اید؟
آیا می دانید می توانید با انتخاب صحیح نور و رنگ و اندازه آن، فضایی مطبوع برای خود و اطرافیان ایجاد نموده و از محیطی دلنشین و آرامش بخش لذت ببرید؟
آیا می دانید با نورپردازی صحیح می توانید علاوه بر از بین بردن محل های نه چندان زیبا در محل زندگی و کار خود، فضایی جذاب خلق نمایید؟
و بالاخره آیا می دانید نور و رنگ می تواند محیط اطراف شما را بزرگ تر یا کوچک تر جلوه کند؟

برای ایجاد فضایی گرم و مطبوع بهتر است از چراغ های رومیزی با انتخاب کلاهک هایی با رنگ گرم مثل نباتی و یا زرد استفاده نمایید. نورهای گرم و رنگی تأثیر بسزایی در روحیه افراد مختلف داشته و احساس شادابی و بشاشیت بیشتری می نماید، مانند نورهای سبز، بنفش، زرد و قرمز که به ترتیب احساس طبیعت، آرامش و هیجان را به انسان القا می نماید.

همچنین می توانید به جای استفاده از منبع نور قوی و یکسان، با تغییر میزان نوردهی لامپ ها در محل های مختلف و تغییر رنگ و حباب های آنها، فضایی با سایه روشن و طیف های مختلف نوری و رنگ های مورد علاقه ایجاد کنید و بر جذابیت محیط خود بیفزایید. در مورد تغییر محل زندگی یا کار خود به محیطی که بتوانید عیوب آن را بپوشانید یا تأکید بر موضوعات زیبای محل زندگی خود داشته باشید، به جای استفاده از لوستر یا منبع نوری متمرکز، از آباژورهای پایه بلند و کوتاه و همچنین چراغ های دیواری استفاده نمایید.

در محل هایی که زیاد مایل به رؤیت آنها نیستید، می توانید از آباژورهای کوتاه حباب دار با نورهای رنگی ملایم که نور را به طرف بالا منعکس می نماید، استفاده نمایید و منابع قوی تر نور را که می تواند به رنگ سفید و شیری باشد، در مکان های زیبای محل زندگی خود قرار دهید و به طور کلی سعی در تاریک نمودن قسمت های نه چندان زیبا و روشن تر نمودن بخش های اصلی و دلخواه خود نمایید.

در روز هم می توانید از پرده ها کمک بگیرید، زیرا پرده ها می توانند میزان نور ورودی از پنجره را به داخل کنترل نموده و با انتخاب رنگ دلخواه خود رنگ محیط را نیز تغییر دهند. برای بلندتر جلوه دادن سقف می توانید در شب نور را به طرف بالا و به سمت آن بتابانید یا سقف را نسبت به محیط روشن تر نمایید. در روز با انتخاب رنگ های روشن و استفاده از آیینه در بخش هایی از دیوارها، به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک می کنید یا در اتاق ها با روشن تر نمودن دو دیوار رو به روی هم با کمک نور یا رنگ، اتاق را بزرگ تر نمایش دهید و برعکس در صورتی که نور را از سقف دور نگه دارید و از چراغ ها و آباژورهایی که نور را به طرف پایین منعکس می کنند و از رنگ های نه چندان روشن و سفید یا شیری استفاده نمایید، فضای خود را خودمانی تر و کوچک تر جلوه می دهید.

البته توصیه می شود قبل از انتخاب نور، کتاب هایی که در مورد روان شناسی نور و رنگ منتشر شده اند را مطالعه نموده و نور را متناسب با خلق و خو و شخصیت درونی و رفتارهای هیجانی و آرام خود انتخاب نمایید.

نوشتهٔ پیشین
نورپردازی مجسمه های شهری
نوشتهٔ بعدی
نورپردازی میدان های شهری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید