پایا رسا الکترونیک

ریسه های LED

ریسه های ال ای دی (LED)

ریسه های LED دسته ای از ادوات و تجهیزات نورپردازی هستند که دارای ویژگی های مشترکی بوده و آن ساخته شدن به صورت طولی و انعطاف پذیری آن هاست. اصطلاح ریسه به همین منظور برای این دسته از محصولات به کار می رود.

انواع ریسه های LED

ریسه های ال ای دی از جنبه ی ولتاژ کاری:

  • ریسه های ولتاژ بالا (۲۲۰ ولت AC)
  • ریسه های ولتاژ پایین (۱۲ یا ۵ ولت DC)

ریسه های ال ای دی از لحاظ قابلیت تغییر نور:

  • ریسه های رنگ ثابت
  • ریسه های رنگ متغیر در کل طول ریسه
  • ریسه های رنگ متغیر به صورت پیکسلی (جزء به جزء)؛ انیمیشن پذیر

ترکیبی از دسته بندی های فوق طیف وسیعی از محصولات ریسه ی LED را ایجاد کرده است. تنها ریسه های پیکسلی هستند که به دلیل استفاده از IC در ولتاژ پایین ساخته می شوند که در ادامه به تفصیل شرح داده خواهند شد.

ریسه های ال ای دی (LED)

ریسه های LED با توجه به نوع LED، اووال – Oval یا SMD بودن و بستر قرار گرفتن LEDها بر روی آن به دو دسته ی کریسمسی (سوزنی) و استریپ – Strip – تقسیم بندی می شوند.

ریسه های کریسمسی (سوزنی)

در ریسه های کریسمسی (سوزنی) به دلیل آن که LEDهای به کار رفته از نوع اووال هستند،به صورت طولی و انعطاف پذیر با سیم امکان پذیر می باشدریسه کریسمسی

  که قابلیت پیچ و خم دادن به آن را به طرز چشمگیری بالا می برد. اما از طرفی به دلیل نوع ال ای دی و چرخش ریسه به هنگام نصب

 بر روی مکان مورد نظر، زاویه ی پخش نور و دید بیننده نسبت به آن متغیر بوده و شدت نور مشاهده شده غیرهمگن و کمتر از ریسه های نوع SMD می باشد.

ریسه های کریسمسی عمدتاً با ولتاژ کاری ۲۲۰ ولت با حفاظت IP44 در رنگ های سبز، قرمز، آبی، سفید، آفتابی، بنفش و … یا RGB همراه با کنترلر با قابلیت چند بازی محدود در متراژهای مختلف ساخته می شوند.

ریسه های استریپ – Strip

در ریسه های نوع SMD، LEDهای به کار رفته از نوع SMD می باشد. در الکترونیک، قطعات SMD به قطعاتی گفته می شود که پایه های آن ها به صورت تیز و سوزنی نبوده و بر روی بورد لحیم می شوند. بنابراین، در ریسه های SMD، برای اتصال LEDها به یک دیگر از بستری به نام استریپ – Strip – استفاده می شود که در واقع نوعی بورد مدار چاپی – PCB – بسیار نازک و انعطاف پذیر هستند. البته انعطاف پذیری این نوع ریسه ها کمتر از ریسه های کریسمسی است ولی در عوض شدت نور یک دست و به مراتب بهتری را به بیننده انتقال می دهد.

ریسه های سوزنی به دلیل استفاده از ال ای دی های اووال دارای حرارت چندانی نمی باشند اما وقتی بحث از ریسه های SMD می باشد به دلیل تکنولوژی بالای به کار رفته در آن ها که خروجی نور بالاتر و توان بیشتری را نتیجه داده است، بحث دمپ حرارتی مهم می شود. خبر خوب این که LEDهای SMD به کار رفته در ریسه های استریپ به صورت Self-Cooling یا خود خنک شونده هستند و از این بابت نگرانی وجود نداشته و نیازی به هیت سینک نمی باشد.

چنان چه ریسه های SMD بدون روکش تولید شوند دارای درجه ی حفاظتی خاصی نبوده و IP20 محسوب می شوند. اما در بازار روکش های سیلیکونی همراه با نخ موجود هستند که در صورت نیاز مصرف کننده امکان قرارگیری ریسه درون آن به راحتی وجود دارد. ریسه های دارای روکش سیلیکونی دارای درجه ی حفاظتی IP67 بوده و به راحتی در محیط های باز و نه شناور در آب قابل استفاده هستند. هر چند با آب بندی مناسب در ابتدا و انتهای ریسه امکان استفاده در آب نیز برای این نوع ریسه ها فراهم می شود. البته برای حفاظت جانی استفاده از محصولات ۲۲۰ ولت غرق در آب ممنوع می باشد و تنها محصولات ولتاژ پایین با حفظ شرایط مناسب آب بندی جایز است.

ریسه های ال ای دی (LED)

ریسه های SMD تنوع بالایی از لحاظ ولتاژ کاری و کنترل پذیری دارند. ریسه های LED-SMD در ولتاژهای کاری ۲۲۰ ولت AC، ۱۲ و ۵ ولت DC ساخته می شوند. ریسه های SMD 220 ولت به صورت رنگ ثابت در طیف های رنگی مختلف و نیز RGB ساخته می شوند؛ در نوع RGB به کمک کنترلر ابتدای ریسه امکان تغییر نور و ترکیب آن ها در سر تا سر ریسه وجود دارد اما نمی توان بخشی از ریسه را مثلاً سبز و بخش دیگری را آبی روشن نمود.

  • سایز LEDهای SMD به کار رفته در ریسه های ۲۲۰ ولت و روش نامگذاری آن ها بر این اساس، به شرح زیر است:
  • ریسه های  ۳۰۱۴ (خوانده می شود سی – چهارده): یعنی LED به صورت مستطیلی با ابعاد ۰/۳ میلی متر در ۴/۱ میلی متر
  • ریسه های ۵۷۳۰ (خوانده می شود پنجاه و هفت – سی): یعنی LED به صورت مستطیلی با ابعاد ۷/۵ میلی متر در ۰/۳ میلی متر
  • ریسه های ۵۰۵۰ (خوانده می شود پنجاه – پنجاه): یعنی LED به صورت مربعی با ابعاد ۰/۵ میلی متر در ۰/۵ میلی متر

نحوه ی چینش و تراکم ال ای دی ها بر روی استریپ انواع مختلفی از محصولات را ایجاد کرده است. مثلاً در مدل ۵۷۳۰، چنان چه LEDها به صورت پشت سرهم در یک ردیف لحیم شوند، اصطلاحاً ۵۷۳۰ تک لاین و در صورتی که به صورت جفتی – مورّب قرار گیرند، ۵۷۳۰ دو لاین نامگذاری می شوند.

در ریسه های ۲۲۰ ولت SMD به کمک یک عدد پل دیودی برای متراژ حدود ۵۰ متر که در واقع یک سو کننده ی برق شهر است، می توان ریسه را روشن نمود. البته چنان چه از پل دیودی با توان بالاتر استفاده شود تا متراژ بیشتری را می توان روشن نمود. از معایب ریسه های ۲۲۰ ولت آن است که نویزها و نوسانات برق شهر مستقیماً به ریسه و LEDها منتقل شده و عمر آن ها را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.

در ریسه های ۲۲۰ ولت به دلیل آن که توان مصرفی با ولتاژ ۲۲۰ ولت ایجاد می شود جریان بسیار اندکی از ریسه عبور کرده و بنابراین، این نوع ریسه ها را به راحتی بدون اضافه کردن سیم و تقویت ولتاژ می توان در متراژهای بالا استفاده کرد. علاوه بر آن ضخامت سیم انتقال الکتریسیته در این نوع ریسه ها ضخیم است و افت ولتاژ بسیار نامحسوسی روی خط ایجاد می شود.

اما در ریسه های ولتاژ پایین علاوه بر آن که توان الکتریکی با ولتاژ ۱۲ یا ۵ ولت ایجاد می شود و بنابراین با تعداد ال ای دی یکسان به کار رفته نسبت به ۲۲۰ ولت دارای افت ولتاژ چشمگیری هستند، به دلیل نازک بودن PCB استریپ مسیر عبور جریان الکتریکی تنگ تر بوده و افت ولتاژ بیشتری ایجاد می شود. بنابراین، استفاده از ریسه های ۱۲ و ۵ ولت در متراژهای طولانی محدودیت های بیشتری داشته که برای رفع آن ها هزینه ی بیشتری تحمیل می شود.

ریسه های ولتاژ پایین

ریسه های ولتاژ پایین دارای تنوع بیشتری هستند. این نوع ریسه ها اغلب با ولتاژ کاری ۱۲ ولت تولید شده و سایز LEDهای SMD به کار رفته درآن ها، ۵۰۵۰ یعنی ۰/۵ میلی متر در ۰/۵ میلی متر است. تعداد ال ای دی در هر متر از این ریسه ها، تراکم آن ها را مشخص می کند.

چنان چه در هر متر ۳۰ عدد ال ای دی قرار داده شده باشد، ریسه ی تراکم ۳۰ و چنان چه در هر متر ۶۰ عدد ال ای دی گنجانده شده باشد، ریسه ی تراکم ۶۰ نامیده می شود. همچنین، روکش دار نبودن یا بودن آن ها به ترتیب با IP20 و IP67 نامگذاری می شود. این نوع ریسه ها نیز در رنگ های ثابت مختلف و RGB به صورت متغیر در کل طول ریسه در بازار عرضه می شوند.

در مدل های پیشرفته تر دسته ای از ریسه های ولتاژ پایین تولید شده اند که خانواده ی آدرس پذیر با نام WS شناخته می شوند. البته مدل های دیگری با ویژگی های مشابه به بازار عرضه شده اند اما تنها نوع WS از استانداردهای لازم مورد تأیید برخوردار است. ریسه های WS شامل WS2811، WS2812 و WS2813 هستند که در ادامه ویژگی های هر یک شرح داده خواهند شد.

با پیشرفت تکنولوژی و البته افزایش انتظار و سلیقه ی مشتریان، نوع جدیدی از ریسه های LED با قابلیت کنترل پذیری هر پیکسل به منظور ایجاد طرح های مختلف بر روی ریسه تولید شد که اولین نوع آن WS2811 می باشد. در این نوع ریسه ها هر ۳ عدد LED به یک آی سی WS2811 متصل شده است. این آی سی علاوه بر کنترل تعیین نور این ۳ LED، که سبز، قرمز، آبی یا ترکیبی از آن هاست شدت آن را نیز کنترل می نماید. همچنین، توسط مدارات داخلی خود کنترل جریان LEDها را عهده دار می شود تا عمر آن ها را بالاتر ببرد.

در ریسه های WS2811، اطلاعات کل ریسه توسط کنترلر اصلی که ابتدای ریسه قرار می گیرد توسط پیکسل اول دریافت می شود. این پیکسل اطلاعات مربوط به خود را برداشته و بر اساس آن LEDهای متصل به خود را کنترل می کند و مابقی آرایه را به آی سی بعدی انتقال می دهد. این روند تا پیکسل آخر به صورت “سری” ادامه می یابد. در صورت خرابی هر پیکسل، مابقی ریسه دچار اختلال شده و خاموش می ماند.

برای رفع دو محدودیت ریسه های WS2811 که یکی ۳ ال ای دی بودن هر پیکسل است و کیفیت طرح گرافیکی خروجی را پایین می آورد (مشابه تعداد پیکسل های به کار رفته در صفحه نمایش تلویزیون که هر چه بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتری ایجاد می کند) و هچنین قطع جریان دیتا در صورت خرابی یک پیکسل نوع جدید WS2812 و WS2813 به بازار عرضه شد.

ریسه های ال ای دی

در ریسه های WS2812 که ولتاژ کاری آن ها ۵ ولت DC است، هر پیکسل یک LED بوده و به دلیل ساخته شده آی سی داخل ال ای دی، اصطاحاً   Built-in IC نامگذاری شده اند. ۵ ولت بودن ولتاژ کاری این نوع ریسه ها به همین دلیل است. بنابراین، محدودیت پایین بودن کیفیت گرافیکی WS2811 با ساخته شدن مدل WS2812 برطرف شده است. اما همچنان به دلیل سری بودن دیتا در صورت قطع شدن یک پیکسل ادامه ی مسیر دچار خاموشی خواهد شد.

برای رفع این مشکل، سری WS2813 به بازار عرضه شد که مشکلات دو مدل قبلی را به کلی برطرف نموده است. در صورت قطع شدن یک پیکسل به دلیل وجود سیم جداگانه ی دیتا، بقیه ی ریسه تحت تأثیر قرار نمی گیرد. این نوع ریسه ها نیز با ولتاژ ۵ ولت DC کار می کنند.

شایان ذکر است تمامی انواع ریسه های WS در تراکم ۳۰ و ۶۰ به بازار عرضه می شوند.

فروش ریسه های ال ای دی

لیست و انواع ریسه های ال ای دی که توسط مجموعه پایا رسا ارائه می گردد را می توانید از بخش محصولات / ادوات نورپردازی ملاحضه کنید. در صورتی که در شهر اصفهان هستید می توانید با هماهنگی قبلی و با مراجعه حضوری نسبت به خرید انواع ادوات نورپردازی از جمله ریسه های led اقدام کنید.

نوشتهٔ پیشین
روشنایی شهر به قیمت سلامتی
نوشتهٔ بعدی
مشخصات سازه های نورپردازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین ویدئو ها

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید